Sık Sorulan Sorular

ssss 1- Çocuğumda bir farklılık hissediyorum, ne yapmalıyım ?

Geçen on yıllara göre oldukça gelişme sağlanmasına rağmen hala rehabilitasyona başlama yaşı istenilen düzeyde değildir. Oysa ki eğitime erken başlama, çocuğun var olan potansiyelini kullanabilmesini sağlamak için, oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzda bir farklılık/gecikme hissettiğiniz anda,  bir özel eğitim merkezine, rehberlik ve araştırma merkezine veya hastanelerin psikiyatri servisine başvurunuz.

2- Hastaneden heyet raporu aldık, şimdi ne yapmalıyız ?

Raporda %20 iş gücü kaybı bulunduğunun tespit edilmesi halinde özel eğitimden Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile yararlanabilirsiniz. Bunun için sağlık kurulu raporunuzla rehberlik merkezine başvurarak “özel eğitim ve değerlendirme kurulu raporu” almalısınız.

3- Milli Eğitim Bakanlığı ne kadarlık eğitimi karşılamakta ?

Bakanlığımız özel eğitim ve değerlendirme kurulunda önerildiği taktirde aylık 8 seans bireysel, 4 seans grup eğitim ücretini karşılamaktadır.

4- Ya bu raporu aldığım için çocuğum ileride askere alınmazsa ?

Askerliğe uygunluk değerlendirmesi askeri hastaneler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresi genelde bir yıldır. Yenilemediğiniz raporlar süresi sonunda sona erer. Merkezimizde daha önce eğitim almış çocukların askere gittiği olmuştur.

Cevaplanmasını istediğiniz diğer sorular için

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz